Sezon szczepień przeciw grypie

Co to jest grypa?
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, powodowaną przez wirusy, atakujące cały organizm chorego.

Jak można zarazić się grypą?
Grypa przenosi się drogą kropelkową, najczęściej poprzez kontakt z osobą chorą, która poprzez rozmowę,
kaszel czy kichanie wydala wirusa znajdującego się w jej ślinie. Tak przekazany wirus może osadzić się na błonie śluzowej ust czy nosa innej osoby i spowodować rozwój grypy.

Jakie są najbardziej znane objawy grypy?
Pierwsze objawy grypy najczęściej pojawiają się nagle w ciągu jednego/dwóch dni od zarażenia. Są to:
  • wysoka gorączka,
  • dreszcze,
  • suchy kaszel,
  • katar,
  • ból głowy i mięśni,
  • ogólne uczucie złego samopoczucia i rozbicia.

Czy grypa jest niebezpieczną chorobą?
Grypy nie należy utożsamiać ze "zwykłym przeziębieniem" bowiem konsekwencje grypy mogą być o wiele groźniejsze, a w szczególności pojawienie się powikłań takich jak: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli (zatok, ucha), zaostrzenie chorób układu krążenia (niewydolność krążenie, zapalenie mięśnia sercowego) czy układu oddechowego np. przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy.

Czy warto szczepić się przeciw grypie?
Ministerstwo Zdrowia oraz lekarze zalecają szczepienie przeciw grypie w szczególności osobom o obniżonej odporności, przewlekle chorym na astmę, cukrzycę, niewydolność układu krążenia i ludziom starszym. Wśród grup zawodowych wymienia się przede wszystkim: pracowników handlu, szkolnictwa, transportu i służy zdrowia oraz osoby narażone na częste kontakty z innymi ludźmi.

Jaki jest najlepszy okres przyjęcia szczepionki przeciw grypie?
Najlepszym okresem szczepień przeciw grypie jest jesień, a więc wrzesień, październik i listopad, ale można szczepień się także w następnych miesiącach tak, aby zdążyć przed okresem największej zachorowalności na grypą, która w naszym kraju przypada na przełom stycznia i lutego. Należy także pamiętać, że przyjęta szczepionka chroni nas na jeden rok.


Jak co roku, w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Wojkowicach, można zaszczepień się przeciwko grypie.
ZAPRASZAMY 

PROFILAKTYKA DZIECI I DOROSŁYCH
SZCZEPIENIA PONADSTANDARDOWE

nazwa szczepionki działanie
1 INFANRIX DTPa Do czynnego uodporniania przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi dzieci od 2 miesiąca życia.
2 INFANRIX HEXA Skojarzona szczepionka bakteryjno-wirusowa przeznaczona do szczepienia pierwotnego i uzupełniającego dzieci przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (kokluszowi), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, poliomyelitis (polio) i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b.
3 INFANRIX IPV Hib Czynne uodpornianie dzieci od 2 miesiąca życia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis (choroba Heinego-Medina) i zakażeniom Haemophilus influenzae typu b.
4 NEIS VAC-C Szczepionka przeciwko meningokokom.
Czynne uodparnianie dzieci po ukończeniu 2 miesiąca życia, młodzieży i dorosłych przeciwko zakażeniom wywołanym przez Neisseria meningitidis (Dwoink zapalenia opon mózgowych).
5 PREVENAR Szczepienie przeciwko pneumokokom:
Czynne uodpornienie przeciwko chorobie inwazyjnej, zapaleniu płuc i ostremu zapaleniu ucha środkowego wywołanym przez bakterie Streptococcus pneumoniae u niemowląt i dzieci od 6 tygodnia do 5 roku życia.
6 SYNFLORIX Szczepienie przeciwko pneumokokom.
Czynne uodparnianie przeciwko chorobie inwazyjnej oraz ostremu zapaleniu ucha środkowego wywoływanym przez Streptococcus pneumoniae u niemowląt i dzieci w wieku od ukończenia 6 tygodnia życia do 5 lat.
7 ROTARIX Szczepienie przeciwko biegunce.
Rotarix jest szczepionką wirusową, zawierającą żywy, atenuowany rotawirus ludzki, pomagającą chronić dziecko przed zapaleniem ąołądka i jelit (biegunka i wymioty) wywołanym przez zakażenie rotawirusem. Zakażenie rotawirusem stanowi najczęstszą przyczyną ciężkiej biegunki u niemowląt i małych dzieci.
8 VARILRIX Szczepienie przeciwko ospie
Szczepionka jest zalecana do czynnego uodpornienia przeciw ospie wietrznej osób
zdrowych (od 9 miesiąca życia). Szczepionka jest również zalecana do czynnego uodpornienia przeciwko ospie wietrznej osób szczególnie podatnych na zakażenie, a także zdrowych osób z otoczenia chorych, narażonych na zachorowanie z powodu bliskich kontaktów z osobami chorymi na ospę wietrzną.
9 CERVARIX Szczepienie przeciwko rakowi szyjki macicy. Szczepionka Cervarix jest przeznaczona do ochrony przed zmianami przedrakowymi (nieprawidłowy rozrost komórek) oraz przed rakiem szyjki macicy, które wywoływane są wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 16 lub 18.
10 BOOSTRIX POLIO Szczepienie przypominające (tzw. booster) przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis osób w wieku od 7 lat.
11 HAVRIX JUNIOR Szczepienie HAVRIX 720 JUNIOR jest skierowana przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (wzwA).
12 PENTAXIM Szczepienie PENTAXIM zapobiega zachorowaniom ma błonicę, tężec, krztusiec i poliomyelitis, jak również zakażeniom wywołanym przez Haemophilus influenzae typu b.